aktualizováno: 17.12.2017 19:09:54 

ho-vlaky

Patina nákladních vozů
Patina nákladních vozů

První pokus o patinu. Zkusil jsem to na několika starých nákladních vagóncích PIKO. Použil jsem metodu pomocí olejové barvy a trochy pigmentů bohatě popsanou na mnoha stránkách našich kolegů. Není to tak složité, je potřeba se nebát a zkusit to, třeba pro začátek na něčem starším.... Kolečka jsem neřešil, možná je budu měnit, nebo to udělám dodatečně. Dal jsem taky kinematiku krátkého spřáhla ROCO a spřáhla od FLEISCHMANNA.Patina dvou HOBBY setů nákladních vozů ROCO
Rozebrané vozy, patina provedena klasicky, UMBROU a na ještě nezaschlý povrch pigmenty AGAMA světlá rez a prach. Potom vše velmi lehce přestříknuto bezbarvým matným lakem TAMIYA ve spreji. Příště zkusím pistolí, kterou jsem si mezitím pořídil. Obava některých kolegů, že přestříknutím se zničí pigmenty se mi nepotvrdila. Ale chce to přestříknout opravdu jen lehce. Dvojkolí stříknuta barvou REVELL 85 (už pistolí).
 

Detaily "rezavých" podvozků - brzdy, pruřnice, ložiskové domky


Konečná podoba jednotlivých vozů.
 

  Patina WAPEK od ROCO
Sada 6-ti vozů s různými inventárními čísly. Už je mám doma tak třetí rok, Teď jsou zase v prodeji, ale s jinými popisy. Byly vybaveny nákladem "plastového" uhlí šedé barvy, (nebo štěrku ??)- Vozit budou uhlí, takže budou od něj taky hodně špinavé. Po zmáčknutí na krajích směrem dolů se vycvaklo.


Pod nákladem ve výsypce jsou "zobáčky", které drží podvozek k vagónu. V podvozku je uloženo závaží, ze dvou plechových pásků. Vozy a podvozky jsem lehce stříkl matnou černou barvou, podvozky taky trochu rezavou. Dvojkolí taky, stejně jako u malých vozů.
 

Následovalo zaprášení pigmenty černou a bílou (naznačení skvrn od stékající vody) a roztaháštětcem do ztracena. Konečný nástřik bezbarvým matným lakem pigmenty dost zjemní, takže pokud to trochu přeženeme, není to taková katastrofa.


Po zaschnutí proběhl nástřik bezbarvým matným lakem HUMBROL.


Do horního prostoru vagonu jsem srčil proužek polystyrénu a zasypal "uhlím" (Fluval, který jsem tentokrát trochu podrtil v hmoždíři). Následovalo postříkání vodou rozprašovačem a zakapání zředěným herkulesem.


Hotové zkompletované vozy, vybavené spřáhly FLEISCHMANN. Fotky s bleskem zkreslují, ve skutečnosti vozy nejsou tak tmavé.

  
TOPlist