aktualizováno: 17.12.2017 19:09:54 

ho-vlaky

Plánky kolejišť starší i novější

Plánky modelových kolejišť , které byly vydány (prodávány) u nás, před i po roce "89" - starší i novější, z mojí knihovny i zaslané kolegy modelářiV poslední době se spousta našich kolegů v různých diskuzních fórech dožaduje plánků a schémat kolejišť. Vlastním také nějaké starší i novější publikace s plány různých typů modelových kolejišť. Počínaje publikacemi "Malé železnice" a konče plánky kolejišť, vydanými jako příloha ŽM (MMŽ). Většina těchto publikací je dávno rozebrána (bohužel i ty nejnovější). Proto jsem se rozhodl uvést soupis (téměř úplný) toho co u nás bylo vydáno a z některých vystavit i několik ukázek. k  nahlédnutí  i ostatním kolegům. Kvalita není úplně ideální, obrázky nemůžou být kvůli rozumné velikosti ve velkém rozlišení, ale aspoň něco. U tlustších výtisků je kvalita u hřbetu trochu horší.

Odkaz na jiné plánky kolejišť http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/tech.asp ,polská stránka, plány TT

PLÁNKY KOLEJIŠŤ, vydavatel PIKO MODELLBAHN VEB, datum vydání nezjištěno, V polštině (existuje i v češtině a němčině)
Obsahuje základy zapojení výhybek, návěstidel, geometrii kolejiva PIKO a PILZ. Schémata 42 kolejišť z kolejiva PIKO a 16 z kolejiva PILZ. K některým plánkům jsou i barevná vyobrazení "hotových kolejišť " a 3D nákresy. Poplatné době vzniku, ale některé plánky jsou už reálnější. Plany_PIKO.zip (30805 KB)


   

A-1 50 PLÁNKŮ KOLEJIŠŤ pro velikosti HO-TT-N, Vydavatel: MODELA-Malá železnice, podnik ÚV Svazarmu, Opletalova 21, 110 00 PRAHA 1, vyrobil závod 15-Hranická 321, 757 01 VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, první vydání (povolení tisku) v roce 1975
"Systematická pomůcka pro stavbu domácího kolejiště s výpisem potřebného materiálu". První, nejstarší publikace vydaná MŽ. Obsahuje základní informace o kolejivu, základech elektroinstalace a plánky kolejišť s rozpisem kolejiva. Vše poplatné době vzniku!!

A-2 SÉRIE 10 PLÁNKŮ KOLEJIŠŤ s elektrickým zapojením, Vydavatel: MODELA-Malá železnice, podnik ÚV Svazarmu, Opletalova 21, 110 00 PRAHA 1, vyrobil závod 15-Hranická 321, 757 01 VALAŠSKÉ MEZIŽÍČÍ, první vydání v roce 1979
"Schémata, která ukazují možnosti použití běžných ovládacích prvků pro modelování provozu, jak jej známe na skutečné železnici" Obsahuje poměrně podrobné informace a schemata. Sice starší, ale v základech analogového ovládání se toho od té doby moc nezměnilo, pokud se nechce používat nějaká polovodičová automatizace!!!
 A-3 PLÁNKY KOLEJIŠŤ PRO NÁROČNĚJŠÍ MODELÁŘE, Vydavatel: MODELA-Malá železnice, podnik ÚV Svazarmu, Opletalova 21, 110 00 PRAHA 1, vyrobil závod 15-Hranická 321, 757 01 VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, první vydání (povolení tisku) v roce 1977
"Vzorovékolejiště, lokomotivní depa, úvratě, zhlaví, 30 nákresů, 22 plánků".Obsahuje popisy a nákresy různých typů stanic, použití návěstidel, atd.Plány složitějších kolejišť i se základním popisem. Sice poplatné doběvzniku, ale plánky jsou už reálnější.  

     

 A-4 PLÁNKY KOLEJIŠŤ PRO ZAČÍNAJÍCÍ MODELÁŘE, Vydavatel: MODELA-Malá železnice, podnik ÚV Svazarmu, Opletalova 21, 110 00 PRAHA 1, vyrobil závod 15-Hranická 321, 757 01 VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ první vydání (povolení tisku) v roce 1975
"Plánky stanic a kolejišť, geometrie výhybek a kolejiva, sestavování garfikonů vlakové dopravy, 100 technických náčrtů a výkresů, 33 vyobrazení, 4 tabulky". Obsahuje plánky a 3D nákresy jednodušších kolejišť, i modulových, Nákresy různých typů stanic, použití návěstidel. Sice poplatné době vzniku, ale plánky jsou už reálnější.

 

 

  

30 PLÁNKŮ KOLEJIŠŤ, 15 ve velikost TT a 15 ve velikosti HO, Vydavatel: Malá železnice, Hospodářské zařízení Klubu železničních modelářů, 757 85 Valašské Meziříčí, první vydání (povolení tisku) v roce 1990
Publikace je poslední z plánů kolejšť vydaných MŽ. Obsahuje základní informace o stavbě kolejiště, geometrii tehdy dostupného kolejiva a plánky kolejišť se základním popisem včetně základního rozpisu kolejiva (viz obsah).

  

Plány kolejišť "Jaro 2001", modelářská příloha Železničního magazínu, Vydavatel: M-Presse, K letišti 579, 763 14 Zlín
Kvalitní celobarevná, moderně pojatá publikace. Obsahuje plánky a 3D náčrty 32 modelových kolejišť různých typů s popisem. Uvedeny základní rozměry panelů pro HO, TT a N. Dále obsahuje náčrty a a obrázky různých typů železničních stanic a různých souvisejících budov.

     

Plány kolejišť "Zima 2004", modelářská příloha Železničního magazínu, Vydavatel: M-Presse, K letišti 579, 763 14 Zlín
Opět kvalitní celobarevná, moderně pojatá publikace. Podobně jako předchozí obsahuje plánky, 3D náčrty i snímky hotových kolejišť různých typů s popisem. Uvedeny základní rozměry panelů pro HO, TT a N. Rozšířeno o plánky a náčrty modelů železnic USA (viz obsah).
 
   

Někteří kolegové, kteří (zatím) svou práci neprezentují na netu mi poslali skeny různých publikací s plánky kolejišť s prosbou o jejich zveřejnění a tím zpřístupnění pro ostatní. Jsou to vesměs dosti staré materiály (minulé století) vydané  zahraničními vyrobci modelů takže by se zveřejněním doufám nemněl být problém. (Všechno novější co u nás vyšlo už tady prakticky je). Zatím mi kapacita stránek dovoluje je uveřejnit, takže je budu dávat do této sekce za svoje publikace. Dokumenty jsem neupravoval, jen u vzorových obrázků jsem provedl ožíznutí okrajů.

 

PLÁNKY KOLEJIŠŤ N, vydavatel PIKO MODELLBAHN VEB, datum vydání nezjištěno (minulé století).
Částečně barevná publikace. Obsahuje základy zapojení výhybek, návěstidel, geometrii kolejiva PIKO "N". Schémata 15 kolejišť ve velikosti "N". K některým plánkům jsou i vyobrazení "hotových kolejišť ". Poplatné době vzniku, ale některé plánky jsou po úpravě použitelné i dnes.
Plany_kolejist_N.zip (26748 KB)

TOPlist